Finanční pomoc pro OSVČ v době pandemie

Rok 2020 byl pro spoustu OSVČ velmi těžký a je možné, že s novým rokem to nebude výrazně lepší. Podíváme se tak společně na to, jaké mají v současnosti OSVČ financovat své nadále trvající náklady.

Pro řadu OSVČ Ministerstvo Financí připravilo kompenzační bonus až na 500 Kč / den, s navýšením až na 1 000 Kč / den od 1. Března 2021. Bohužel ale velká část podnikatelů zasažená pandemií na tento kompenzační bonus nemůže dosáhnout, protože nenaplňují podmínky, které ministerstvo vytičilo. Jednou z podmínek je například převažující činnost v přímo omezených ekonomických oblastech, případně s přímou návazností například ve vztahu zavřený klub a živonstník, který se živý jako DJ. Na živnostníky se také vztahují další programy z rodiny Covid vyhlášené Ministerstvem Průmyslu, jednáá se například program Gastro nebo Nájemné. Opět je ale nutné splňovat složité podmínky a jako další nevýhoda je, že tyto programy jsou vypláceny až zpětně což znamená, že se snadno můžete dostat do křížku s cashflow a z toho důvodu se musíme podívat i na poslednní možnost pomoci.

Celá řada poskytovatelů úvěrů nyní nabízí levné osvč půjčky, tedy úvěry s nízkým úrokovým procentem, které mohou výrazně pomoci ulehčit současné trable a nnenastartují dluhovou spirálu. Banky jako je Moneta, Česká Spořitelna nebo například Equa Bank nabízí stotisícové půjčky pro živnostníky s velmi nízkým úrokem okolo 5ti procent, což může kromě pomoci ve složité situaci také skvělá investiční pobídka pro Váš podnik. Možností také může být například úvěr od společnosti Openfactor na nutné překlenutí období, ale zde už je výraznně vyšší úvěr než u zmínněnných bannk, které využívají státem danou záruku.

Ať už se nacházíte v jakékoliv situaci, za tým EET v mobilu vám přejeme hodně sil a vytrvalosti do dalších období a věříme, že se naše cesty jako obchodních partnerů budou moci střetnout i v dalších obdobích.

RV